Brutal Assault 2018 - Új Bandák: Laibach, Green Carnation, Pain Of Salvation
A mai hírcsokor nem igazán olyan bandákból áll, amikre egy átlagos metalfesztivál zenekari bejelentései kapcsán lehet számítani, mivel arra törekszünk, hogy egzotikusabb fellépők is bekerüljenek a repertoárba: olyanok, melyekre az igazi ínyencek vágynak.. Tudjuk, hogy a Brutal Assault közönsége ilyen, ezért megérdemelnek valami különlegeset!
A szlovén LAIBACH a retro-avant-garde műfaj egyik meghatározó bandája, akik igen ritka fellépéseik egyikével tisztelik meg a BA Fesztivált! A LAIBACH élő performanszainak szerves része a grafikák, festmények, videók és installációk megjelenítése fellépéseiken, melyekkel újszerű környezetbe helyezik a művészet fogalmát. Bár a LAIBACH egyszerre zenei és művészeti társulat, inkább a zenei munkásságuk kapcsán lettek világhíresek, jellemzően olyan egyedi feldolgozásaikkal, melyek szerzői pl. a Queen, a Rolling Stones vagy a Beatles.
A GREEN CARNATION egyszerre megelőzi és a nyomdokain is halad az In the Woods zenekarnak, mely a norvég experimental/avant-garde színtér jeles képviselője. Zenéjük mondhatni sokszínű (erre utalás lehet a zenekar neve is: „Zöld Szegfű”), amely fennállásuk kezdete óta stílusilag és hangzásilag különféle változásokon ment keresztül. Minden újabb lemezmegjelenéssel a zene folyamatosan vesztett súlyosságából; death metalos motívumokkal kezdődtek, majd doom és progresszív metalon keresztül egészen az inkább hard rockos hangzású progresszív rockig különféle jellemző elemek fellelhetők zenéjükben. Ahogy a norvég permafroszton kihajtó tavaszi virág üdítő látványa a kies világban, úgy fog üde színfoltként hatni a GREEN CARNATION fellépése is a BA2018 programjában. Kihagyása szigorúan ellenjavallt!
A PAIN OF SALVATION egy svéd prog metal zenekar, melynek vezetője és alapítója Daniel Gildenlöw. Ő egy személyben tulajdonképpen maga az együttes is, ő az énekes, gitáros, és ő írja a zenéket, szövegeket is. A Pain of Salvation zenéje leginkább a komplexitásról és Gildenlöw hihetetlen hangterjedelméről híres. A Pain of Salvation másik védjegye, hogy minden eddig megjelent lemezük koncepcióalbum, így azok mind zenei, mind szellemi szinten külön műalkotásoknak tekinthetőek. Számaiban a legalapvetőbb témák között a háborúk és annak hatásai, a család, az emberiség, a környezeti problémák, az egyén formálódása, és a lét kérdése találhatóak meg. A PAIN OF SALVATION zenéje lehet, hogy nehezen emészthető az átlagos BA közönségnek, mindazonáltal a Brutal Assault felhozatalának sokszínűségéhez igen jelentősen hozzá fog járulni.
Az élet és zene felé irányuló alternatív megközelítések rajongói várakozással tekinthetnek a KrishnaCore műfajban mantrákat felvonultató SHELTER jóvoltából, amely Ray Cappo projektjeként látott napvilágot és amolyan drogmentes, pozítív-életigenlő szemléletet közvetít. A Mad Joe-vezette amerikai veterán formáció, a WISDOM IN CHAINS igazi HC-punk szigorral készül fellépésére, a manchesteri újonc HC-csapat BROKEN TEETH pedig bemutatkozó fellépésére készül a BA Fesztiválon, miután az elmúlt 2 évben sikeresen bedolgozta magát az európai underground színtérre.
Egy másik nagyszerű újdonság a fellépők között az experimental hardcore műfajban nyomuló, szintivel és technikás témákkal megbolondított brit ROLO TOMASSI nevű formáció. Zenéjük egyszerre hangos és vibrálóan energikus, ugyanakkor letisztult és mentes mindenféle öncélú, mainstream magamutogatástól, míg a spektrum másik oldalán ott van az EVERGREEN TERRACE, akik saját útjukat járják zenéjük dallamos hardcore-ból és punk-rockból álló elegyével.
A svájci MESSIAH (thrashing madness) gyorsan rajongói tábort szerzett a 80-as évek underground színterén, viszont a zenekar nem volt hosszú életű a zenekari tagok egyéni ill. szólóambíciói következtében. Mindazonáltal a hűséges kemény rajongói mag sosem feledte kedvencét, így az 1994-es feloszlását követően 2004-ben alig egy évre összeálló csapat most újra összeáll és fellép a Brutal Assault 2018-on!
Izland számos kortárs black metal zenekarnak adott életet, és ez a színtér most elküdi nagyköveteit a MISÞYRMING formájában, jóllehet az izlandi dominanciát Európában a dark avantgarde zenei színtéren bizonyára vitatja a holland ULSECT. Az ULSECT (technical / avantgarde death metal) Dodecahedron és Textures-tagok közötti együttműködésből jött létre, zenéjük a fajsúlyos death metal és az avantgarde atmoszféra között ingadozik.
A brazil NERVOCHAOS alapítására São Paulo-ban került sor 1996-ban, agresszív és kaotikus zenéjük azóta feszegeti a death metal és hardcore közötti határokat, idén pedig fesztiválunkon debütálnak! Származását tekintve még egzotikusabb az indonéz JASAD, akik death metal zenéjük brutalitásával először fogják meggyötörni az európai közönséget!
Végül, de nem utolsósorban van szerencsénk bejelenteni egy igazi partizenekart: a STEVE ‘N’ SEAGULLS Finnországból kétségkívül a nem beskatulyázható zenekarok sorát gyarapítja, ők jól ismert metalklasszikusokat dolgoznak fel és interpretálnak agrárverzióban. Táncoltatok már valaha Iron Maiden-nóta agro-folk feldolgozására a BA-on? Nem? Most lesz rá lehetőség!
[2018-05-05 09:58 feltöltő: rasztamas]