Tisztán A Cél Felé - Trash 3300 (EP)
Eger a hazai hardcore egyik utolsó fellegvára - a lemezcím is erre utal (Eger irányítószáma 3300) - ahol a Tisztán A Cél Felé a nagyok lábnyomaiban lépdelve 2003 óta őrzi a hagyományokat, és hatodik kiadványukként egy nemesen puritán albummal ajándékozta meg a közönséget THRASH 3300 címmel. Az alábbiakban ez a 7+1 dalos EP kerül bemutatásra Zsófi és Gyula szemszögéből.
A lemez nyitó dala, az Isten óvja a királyt! rögtön előrevetíti, hogy ez a dalcsokor nem a pozitív gondolatok köré csoportosítja mondanivalóját, hanem az elkeseredettség és a kilátástalanság dominál hangulatvilágában. Társadalomkritikusan a múltba tekint, ahogy gyermekként átélték a kommunizmus rémálmát és a bukását, majd a modernkori diktatúra újbóli felemelkedését, ami ellehetetleníteni igyekszik a normális, szabad életet, gondolkodást. A cím természetesen nem veendő szó szerint, inkább egy ironikusan kiköpött mondat, akárcsak a God Save The Queen! a Sex Pistols tolmácsolásában.
Ennek a gondolatmenetnek az egyenes folytatása az Összeomlás. A hatalmasok úgy játszanak emberek életével, mintha Istenek lennének, de az miért nem jut az eszükbe, hogy ha most mindent tönkre tesznek a pénz kedvéért, az ő gyermekeik is csak a romokon játszhatnak majd? Nihilista tétel, borúlátás és csalódás süt belőle.
A Dinoszaurusz a trend és a divat térnyeréséről szól az underground zenék világában. Már rég nem utcagyerekek életérzése, hanem egy teljesen felhígult, önálló, saját gondolatok és vélemény nélküli tömeg szórakoztatása a cél. Az elkényeztetett kertvárosi gyerekek aktuális hóbortja lett, akik ezzel akarnak kitűnni a szürke tömegből, de talán még csak el se jut az agyukig, hogy miről szól ez a zene igazán... Csak a külsőségek számítanak. Sajnálatos, hogy az életüket a stílus alapelvei szerint élő igazi hardcore vagy punk bandák iránt csak minimális az érdeklődés, addig egy trendi HC címkével ellátott, csillivilli agyontetovált szépfiúkból álló zenekar tömött nézőtérnek játszik kamu zenét.
A Jeti a freakek, a fura kinézetű emberek keserű életérzését, kirekesztettségét mutatja be. Az emberi társadalom nagy része rendelkezik egy szomorú, de természetes hajlammal, hogy az előnytelen külsejű emberektől távolságot tart. Ebben a dalban alighanem a rengeteg tetoválás válthatta ki ezt a hatást, haha! A jeti itt egy metafora, a szerző a saját magát tekinti szörnyetegnek és nehezményezi, hogy a városlakók nem akarják személyesen megismerni. Szerintem a Photoshop korában meg kellene emésztenünk, hogy a “tökéletes” külsejű emberek sem hibátlanok. Az evolúció a sikereket csak részben osztja kinézet alapján; az eredmények nagy része célorientált tevékenységgel, jó hozzáállással, kapcsolatépítéssel és az esetleges kellemetlen első benyomás intelligens leépítésével érhető el. Ez a dal egyébként egy eltávozott jóbarát emlékét is örökre megőrzi az itt-maradottak számára.
Örökség elnevezéssel foglalja össze a csapat a 80-as Magyarországának koszszürke emlékét. A gyerekhang a frontember Gulab kislányától, Rozikától származik és a borítón is ő látható, a folytatásban pedig édesanyja, Klári énekli az első versszak dallamait. A hardcore Magyarországra sikeresen bekúszott alig pár évvel az USA-beli megszületése után, így a döglődő szovjet uralomnak még volt alkalma színpadon látni az első magyar HC-punk alakulatokat. Mint minden vad zenét, persze ezt is ott akadályozta, ahol csak tudta. A szovjetek elmentek, a döglődés maradt - a szép új világ helyett. Az örökség konklúziója pedig talán az, hogy ebben a relatív szabadságban tovább kell vinni a hardcore kultúrát, ezzel némi elégtételt adva az egykori pioníroknak. Akkor is, ha túlbuzgó politikusok mind a mai napig nemkívánatos elemeknek tartják, és akadályozzák némelyik lázadó zenét játszó zenekart.
Dalszövegek szempontjából a lemez Krisna-tudatot már csak nyomokban tartalmaz
(Hét), csak a vegetáriánus életmód és az állatvédelem témáját érinti, ami egyre divatosabb (szerencsére), és egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek rá akár a média, akár a gasztronómia szemszögéből. Mindenki használja a szabad akaratát és döntse el magában, hogy megéri e egy ilyen aprócska "áldozat" sokak életéért. Aki pedig eddig a vallásos szövegek miatt ignorálta volna a zenekart, most itt a lehetőség szorosabbra fűzni a viszonyt.
Az Egészségház a gondtalan gyermekkort idézi fel, amikor az egri Egészségház környékén gördeszkáztak tavasztól őszig. Jómagam Egerbe jártam főiskolára és az albérleti szobám nem messze volt az Egészségháztól, szóval most jól esik nosztalgiáznom. A dal egy jó hangulatú, vidám, erőteljes dal, tele életkedvvel és izzadtsággal. A gyermekhang tulajdonosa ebben a dalban Bertha Keve, az egyik egri 90's skate heroes kisfia, aki 7 éves és már ő is deszkázik.
A 7 dal után a +1 nóta (Örökség 80's Punk All Stars) az Örökség újrafelvétele legendás underground arcok közreműködésével. Az örökség all star verziójában szerepelnek: Asztalos Ildi (Trottel), Pap Gyuri (Tizedes meg a többiek), Hemü (Kretens), Császár Dani (Leukémia) és Kígyó (Gusztus). Nekem (Zs.) ez a kedvencem, és fantasztikus dolognak tartom, hogy ezek az arcok még mindig nem adták fel a rengeteg nehézség dacára sem, és a mai napig ugyanolyan szenvedéllyel és elhivatottsággal üvöltik véleményüket az arcunkba... Köszönjük!
Zeneileg nem kell senkinek különösebb változásokra, megfejtésekre számítani, a példaképeik által kitaposott, jól bevált úton haladnak megállíthatatlanul.
A 80-as, 90-es évek magyar hardcore és punk underground vonalát viszik tovább.
A zenekar tagjai:
Zoli - gitár
Micu - basszusgitár
Dávid - dob (Geri helyett ő az új tag)
Gulab - ének
www.facebook.com/tisztanacelfele/
tisztanacelfeleeger.bandcamp.com/
[2017-12-29 20:10 feltöltő: Zsófi]